Státní úředníci ČR agenty Microsoftu!

Komerční a nesvobodný software

Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 980

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 20. zář 2014, 21:28

Státní úředníci ČR agenty Microsoftu!

S těžko uvěřitelným svědectvím o prorůstání korupce do české státní správy přišel Martin Raus, vyučující IT na Gymnáziu Jevíčko. Jeho komentář lze nalézt pod článkem Gymnázium Jevíčko: S open source to jde lépe, který formou rozhovoru popisuje výhody nasazení Linuxu a dalšího svobodného softwaru i těžkosti spojené s jejich prosazením v ústavu, ve kterém vyučuje.

"Zhruba před rokem telefonoval do školy nějaký "oužerník" z ministerstva nebo z kraje (nevím přesně) a nabízel nám "výhodnou" nabídku licencí na M$ software. Ke skutečnosti, že státní zaměstnanci se v pracovní době zabývají prodejem produktů soukromých firem se nebudu vyjadřovat.
Vedoucí kabinetu ho klidně vyslechl a potom do telefonu stroze povídá: "Děkujeme za nabídku, ale naše škola přechází kompletně na opensource a Linux."
I na tu dálku jsem slyšel, jak oužerníkovi zaskočilo :-) Lituji jen, že jsem nemohl vidět výraz jeho obličeje. Chvilku lapal po dechu a potom se zeptal o kolik licencí se jedná.
Kolega s klidem odpověděl, že protože se jedná o opensource a freeware, tak nás počet licencí a počítačů vůbec netrápí a stroze se rozloučil. Doufám, že tam ten oužerník sedí s otevřenou pusou dodnes."

jevicko.jpg
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 980

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 02. bře 2015, 17:14

Dodavatelé softwaru diktují, co mohou úřady používat

Navzdory tomu, že ve vyspělém západním světě dochází k velkému nástupu svobodných technologií a k nasazení svobodných formátů, v České republice je tomu poněkud jinak. Na vině jsou dobíhající licence a řešení závislá na proprietárním softwaru

Nicméně, věc má ještě větší grády. V článku na LinuxEXPRESu se můžete dočíst, že soukromí dodavatelé softwaru nařizují českým úřadům, jaký software mohou používat a jaký ne. A co se zdá být ještě horší, tyto úřady na to přistupují.

Svobodný software na obecních úřadech


Naposledy oživil Petr Valach v 02. bře 2015, 17:14
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.

Zpět na Proprietární software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron