Příspěvek 29. srp 2017, 23:04

Komety 29P/Schwassmann-Wachmann a 240P/NEAT v outburstu

Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann, známá svými častými outbursty, opět „vybouchla“. Poprvé se tak stalo podle všeho 23. srpna 2017, kdy byl outburst komety slabší a objekt dosáhl jasnosti 13 mag. Druhý outburst ovšem následoval hned 4 dny poté a kometa díky němu ještě více zjasnila, tentokrát na 11÷12 mag. Podle Richarda Milese z britské kometární sekce se jedná o nejsilnější outburst komety od roku 2010! Kometa je od nás pozorovatelná nevysoko nad jižním obzorem v souhvězdí Vodnáře, a to spíše na večerní obloze.

Outburst potkal i jindy slabou kometu 240P/NEAT. Její jasnost měla v současné době činit jen asi 18 mag, kometa ovšem nečekaně zjasnila a je viditelná i vizuálně při jasnosti 13÷14 mag. I tato kometa je pozorovatelná ze střední Evropy, nachází se na ranní obloze na rozhraní souhvězdí Blíženců a Raka.

Doplníme, že komety by po outburstech měly typicky spíše slábnout s tím, jak se jejich koma bude rozpínat do okolí (začnou být čím dál tím difúznější a hůře viditelné). Jak to ale u komet bývá zvykem, nelze nikdy s určitostí říct, co se odehraje během příštích dnů, týdnů či měsíců.

ExoSpace.cz

Obrázek
Nepředvídatelná jasnost dělá komety tak zajímavé.