Výzkum trpasličí planety Ceres

Menší tělesa ve Sluneční soustavě

Příspěvky: 473

Registrován: 27. pro 2014, 21:13

Bydliště: Brno - Jundrov

Příspěvek 26. bře 2016, 06:55

Výzkum trpasličí planety Ceres

Trpasličí planeta Ceres je velice specifickým objektem. Jedná se o jedno z těles hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, přičemž je tak veliká, že se dokázala zformovat do podoby, v jaké známe planety Sluneční soustavy a některé jejich měsíce. Není divu, že je Ceres viditelná i obyčejnými triedry.

Tento svět ale skýtá i mnoho záhad. Mezi ně patří i jasné skvrny na povrchu Cerery, jak je zachytila americká sonda DAWN. Nejnápadnější jsou na dně kráteru Occator.

Nové světlo do záhady těchto skvrn přinesl spektrograf HARPS na observatoři La Silla v Chille, který nejen tyto skvrny detekoval, ale umožnil změřit i jejich změny. Podle naměřených dat se zdá, že světlé skvrny na Cereře jsou způsobeny těkavým materiálem, patrně na bázi vodního ledu nebo hydratovaných síranů hořčíku. Mechanismus jejich uvolňování však dosud není znám. Abychom odpověděli na tyto otázky, budeme muset Ceres ještě více prozkoumat.

ExoSpace.cz

Nepředvídatelná jasnost dělá komety tak zajímavé.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 984

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 28. bře 2016, 00:16

Tajemství světlých skvrn na Cereře odhaleno!

O světlých skvrnách na trpasličí planetě Ceres ještě jednou. Geolog Petr Brož rozebírá dvě práce z Nature, které na tyto skvrny vrhají nové světlo - na jejich původ i chování. Čtěte na naší stránce.

ExoSpace.cz

Obrázek
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.

Příspěvky: 169

Registrován: 31. říj 2013, 22:44

Příspěvek 14. kvě 2016, 17:54

Prežiarené krátery Haulani a Oxo na Cerese

Sonda Dawn nasnímala krátery, ktoré miatli svojím jasom.

V dobe vzniku fotiek bola sonda Dawn vzdialená od trpasličej planéty 385 km.

Jeden zo zaujímavých jasných objektov, na ktorý sa zamerala sonda Dawn je kráter Haulani o priemere 34 km. Z centrálneho hrebeňa (horský reťazec) vidieť vystupujúci hladký materiál usadený na dne kráteru.
Farby boli zvýraznené pre lepší náhľad do zloženia materiálu a jeho morfológie k povrchu. Tak napríklad vidíme lúče vyhodeného a dopadnutého materiálu a mladé útvary, ktoré sa prejavujú modrou farbou.
Je vidieť, že Haulani je mladý kráter: Má ploché dno s malým počtom kráterov a farebne sa výrazne odlišuje od okolitých starších častí povrchu. Polygonálna vzhľad krátera je výsledkom napäťových vzorov a porúch pod povrchom.

Obrázek

Kráter Oxo s priemerom 10 km je považovaný za skrytý poklad na tejto trpasličí planéte. Je druhým najjasnejším objektom, prvenstvo v jasu má centrálna oblasť Occator. Oxo leží neďaleko nultého poludníka.
Kráter Oxo sa vyznačuje rýchlym spadom do vnútra kráteru a vedci zistili na dne veľké množstvo materiálu, ktorý sa tam behom času nazhromaždil. Vedci skúmajú zloženie minerálov na dne kráterov, ktoré je iné ako kdekoľvek inde na Ceresu.

Obrázek

ExoSpace.cz

Příspěvky: 169

Registrován: 31. říj 2013, 22:44

Příspěvek 11. črc 2016, 23:02

Trvalý tieň na trpasličí planéte Ceres

Vedci, ktorí majú na starosti misiu sondy Dawn, určili nové sledované miesta na trpasličej planéte Ceres. Vo vybraných oblastiach je trvalý tieň a chlad, čo znamená, že by sa tam mohol ukrývať vodný ľad. Tieto tienisté ľadové pasce by mohli udržať ľad v neporušenom stave po miliardách rokov.
Väčšina tienistých oblastiach sa nachádza na dne kráterov alebo pozdĺž steny krátera smerujúca k ľadovému (severnému alebo južnému) pólu Ceresu.

ExoSpace.cz

Příspěvky: 473

Registrován: 27. pro 2014, 21:13

Bydliště: Brno - Jundrov

Příspěvek 04. srp 2016, 23:24

Chybějící krátery na trpasličí planetě Ceres

Jak je již mnoha lidem známo, trpasličí planeta Ceres se v březnu 2015 dočkala návštěvy v podobě sondy DAWN (ta stále operuje na její oběžné dráze). Ta přinesla mnoho nových zjištění, mezi něž patří například světlé skvrny na povrchu Cerery. Další zajímavou skutečností je absence velkých kráterů, jejichž výskyt na povrchu této trpasličí planety NASA očekával. Sonda DAWN však odhalila jen krátery, které měly v průměru maximálně 280 km. Vědce to zarazilo, jelikož je takřka jisté, že Ceres byla během 4,5 miliard let svého života bombardována i většími asteroidy. Důvod absence nějakých opravdu velkých kráterů je prozatím neznámý. Jednou z možností je aktivita podpovrchového ledu, která krátery vymazala. Spekuluje se také o tom, že Ceres byla zformována až v Kuiperově pásu, což je pás planetek obíhajících za dráhou Neptuna, avšak tato teorie nebyla doposud nikým potvrzena. V tomto případě je tedy nutný další výzkum Cerery.

ExoSpace.cz

Nepředvídatelná jasnost dělá komety tak zajímavé.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 984

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 08. srp 2016, 21:04

Bezejmenný kráter

Bezejmenná impaktní struktura, nacházející se na severním okraji kráteru Chaminuka na trpasličí planetě Ceres. (17. června 2016, vzdálenost od povrchu 385 km, rozlišení 35 m/pixel).

Větší rozlišení

2016_06_17.jpg
2016_06_17.jpg (31.34 KiB) Zobrazeno 4662 krát
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 208

Registrován: 29. zář 2013, 14:13

Příspěvek 10. led 2017, 03:50

Objav ľadu na trpasličí planéte Ceres

19.12.2016 vedci v San Franciscu počas stretnutiu American Geophysical Union oznámili nájdenie ľadu na trpasličí planéte Ceres.Ako na to prišli? Galaktické kozmické žiarenie naráža na povrch Ceresu, ktorý je tvorený regolitom. Po interakcii kozmického žiarenia s regolitom vznika spŕška sekundárnych častíc a jedna zo zložiek sú neutróny. Práve tieto neutróny sa následne zrážajú s atómami vodíka a kyslíka (súčasť molekuly vody) a detektor na sonde zaznamenal charakteristickú emisiu z takejto zrážky.

ExoSpace.cz

Obrázek
Sledujte ExoSpace.cz
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 208

Registrován: 29. zář 2013, 14:13

Příspěvek 18. úno 2017, 23:05

Organické sloučeniny na povrchu trpasličí planety Ceres

Podle pozorování sondy Dawn, která obíhá kolem trpasličí planety Ceres, se na největším tělese hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nacházejí organické sloučeniny, které jsou samozřejmě velmi důležitým atributem vzniku života (nejen) na Zemi. Molekuly organických sloučenin byly dříve nalezeny i na jiných planetkách či kometách, každý takový nález nám dává další a další informace o Zemi a životě na ní, stejně jako o Vesmíru jako takovém. Je to ale vůbec poprvé, co byly organické molekuly přímo detekovány na nějakém tělese z hlavního pásu asteroidů. Při výzkumu bylo využito snímkování ve viditelném a infračerveném oboru pomocí spektrometru VIR.

Oblasti, v nichž se nacházejí organické sloučeniny, pokrývají rozlohu přibližně 1000 km2 na severní polokouli. Lze je nalézt na dně kráteru Ernutet (s průměrem 52 kilometrů), na jeho jižním a severozápadním okraji a v oblasti jihozápadně od kráteru. Menší oblasti byly objeveny několik kilometrů západně a východně od kráteru. A nakonec, asi 400 kilometrů od kráteru Ernutet, v kráteru Inamahari, se nachází malá oblast bohatá na organické sloučeniny.

ExoSpace.cz

Obrázek
Sledujte ExoSpace.cz
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 984

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 29. říj 2017, 17:16

Ahuna Mons - Ledový vulkán na Cereře

Sonda DAWN vypátrala na trpasličí planetě Ceres, kolem níž obíhá, ledový vulkán. Nese označení Ahuna Mons a jde o prozatím největší důkaz existence kryovulkanismu ve Sluneční soustavě.

Více informací na stránce NASA.

Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.

Zpět na Komety, planetky a trpasličí planety

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron