Historický objev: C/2017 U1 první mezihvězdnou kometou!

Menší tělesa ve Sluneční soustavě

Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 984

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 25. říj 2017, 23:03

Historický objev: C/2017 U1 první mezihvězdnou kometou!

Havajský teleskop PanSTARRS 1 se zasloužil o kometární objev, který svým významem lze srovnat snad jen s dopadem úlomků komety Shoemaker-Levy 9 na Jupiter v roce 1994. Podařilo se mu totiž objevit kometu, jejíž původ je mimo Sluneční soustavu! Kometa C/2017 U1 byla objevena 18. října 2017 poté, co prolétla kolem Slunce ve vzdálenosti 23,4 mil. km. To se stalo 9. září. Podle dopočtu trajektorie byla kometa 4 dny před objevem, 14. října, nejblíže k Zemi (ve vzdálenosti 24 mil. km). V době objevu měla jasnost 20 mag, což s předpokládaným albedem 0,1 dává přibližný průměr jádra 160 m.

Kometa se pohybuje po trajektorii s extrémním sklonem (i = 122°), což není až tak neobvyklé, jako spíše křivka trajektorie (hyperbola s excentricitou 1,19) a rychlost (26 km/s). Poslední dva zmíněné parametry jsou přitom jasným důkazem, že kometa nemá původ ve Sluneční soustavě. Není žádné síly, která by kometu z Oortova oblaku urychlila vysoce nad třetí kosmickou rychlost. Zdá se tedy, že je jasno. Kometa C/2017 U1 je historicky první kometou z jiné „sluneční soustavy“.

ExoSpace.cz

Obrázek
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.

Příspěvky: 473

Registrován: 27. pro 2014, 21:13

Bydliště: Brno - Jundrov

Příspěvek 27. říj 2017, 21:35

Mezihvězdná kometa C/2017 U1 (PanSTARRS) je asteroidem

Včera jsme vás informovali o doslova unikátním objevu komety C/2017 U1 (PanSTARRS), u níž to vypadalo, že se stane historicky první známou mezihvězdnou kometou. Jak už to ale ve světě komet a vůbec drobných těles (nejen) Sluneční soustavy chodí, situace se velice rychle změnila. Objekt je pravděpodobně pouhým asteroidem.

Mělo by se zmínit, že není třeba propadat panice. I pokud se skutečně jedná o asteroid, objev je to zcela přelomový a jedinečný. Pojďme však situaci krátce zanalyzovat. Těleso, jež bylo nově přejmenováno na A/2017 U1, bylo detailně zkoumáno chilským Very Large Telescope. Na pořízených snímcích není žádná známka komy či čehokoliv jiného, co by byť jen trochu připomínalo kometu. To by vysvětlovalo i velice nízkou aktivitu tohoto asteroidu. Ten se totiž Slunci a později i Zemi přiblížil jen na zhruba 0,2 AU, a pokud by se jednalo o kometu, s velkou pravděpodobností bychom na obloze pozorovali velice jasný objekt. To se ovšem nestalo, těleso dokonce vůbec nebylo pozorovatelné vizuálně. Proto jde nejspíš jen o asteroid (či vyhaslou kometu) s průměrem kolem 160 metrů. Na tom, že se ale patrně jedná o mezihvězdný objekt, se však nic nemění.

ExoSpace.cz

Nepředvídatelná jasnost dělá komety tak zajímavé.

Příspěvky: 473

Registrován: 27. pro 2014, 21:13

Bydliště: Brno - Jundrov

Příspěvek 18. pro 2017, 21:40

1I/’Oumuamua je mezihvězdný asteroid, nikoliv kosmická loď!

V posledních dnech a týdnech se zejména kvůli poněkud neobvyklému tvaru první nalezené mezihvězdné planetky (či vyhaslé komety) v historii 1I/`Oumuamua začaly šířit zvěsti o tom, že by se teoreticky mohlo jednat o vesmírnou loď mimozemšťanů, kteří se vydali zkoumat prostor Sluneční soustavy. Tato hypotéza se ale podle očekávání ukázala jako mylná. Na asteroid se zaměřil projekt Breakthrough Listen z programu Breakthrough Iniciatives, jenž pátrá po možné přítomnosti mimozemské civilizace ve Vesmíru. Cílem této studie bylo zachytit případné umělé signály vycházející z planetky, které by mohly potvrdit, že tvar tělesa nebude pouhou náhodou. Žádné takové signály ovšem zachyceny podle předpokladů nebyly, takže můžeme s klidným svědomím napsat, že 1I/’Oumuamua je pouhý podlouhlý asteroid, potažmo vyhaslá kometa.

ExoSpace.cz

Nepředvídatelná jasnost dělá komety tak zajímavé.

Zpět na Komety, planetky a trpasličí planety

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron