Stránka 11

Objev gravitačních vln potvrzen!

PříspěvekNapsal: 11. úno 2016, 21:29
od Petr Valach
Tato dvojice, resp. trojice grafů vejde do historie a do učebnic.

Zachycuje výrazný rozruch způsobený procházející gravitační vlnou. Tu emitoval kvadrupólový zdroj v podobě splývajících černých děr.

Nahoře graf z Hanfordu, pod ním graf z jižní větve LIGO z Lousiany a úplně dole je průmět obou grafů. Graf z Hanfordu byl nafitován na časovou osu grafu z Lousiany, protože gravitační vlna nezasáhla oba detektory ve stejnou chvíli (pochopitelně).

Větší rozlišení

ligo.jpg
ligo.jpg (21.05 KiB) Zobrazeno 11786 krát

LIGO

PříspěvekNapsal: 11. úno 2016, 21:38
od Petr Valach
LIGO je dvojice detektorů gravitačních vln. Tyto detektory jsou ve skutečnosti dvě dvojice vakuovaných čtyřkilometrových ramen, umístěných kolmo k sobě. Jeden z detektorů se nachází v Hanfordu ve Washingtonu, druhý v Livingstonu v Lousianě. V únoru 2016 byl potvrzen objev gravitačních vln, detekovaných těmito detektory.


Produkce gravitačních vln černými děrami

PříspěvekNapsal: 13. úno 2016, 03:33
od Petr Valach
Obíhají-li dvě černé díry kolem sebe, silně zakřivují kolem sebe časoprostor. Pokud splynou, vytvoří jednu velkou černou díru. Akt spojení vede k produkci gravitačních vln, jež byly detekovány observatoří LIGO. V animaci je ukázáno, jak k takovému jevu dochází.


Senzácia polstoročie: Gravitačné vlny realitou!

PříspěvekNapsal: 16. úno 2016, 01:06
od Eduard Boldižár
Minulý týždeň prišla od vedeckých kruhoch senzačná správa: Gravitačné vlny sú realitou.

O dôležitosti tejto správy sa rýchlo dozvieme z bombardovania snáď všetkých médii na svete. I takých, čo v inom prípade o vede nepíšu takmer vôbec. Čo za významnú udalosť sa stala? Aké to má dôsledky pre fyzikálnu obec a pre celý svet? Čo predchádzalo k objaveniu doteraz nepolápiteľných gravitačných vĺn?

Čítajte na ExoSpace.cz.

Obrázek

RNDr. Petr Kulhánek: Mají gravitační vlny naději?

PříspěvekNapsal: 23. úno 2016, 18:47
od Petr Valach
Profesor Petr Kulhánek z FEL ČVUT si připravil přednášku, v níž referoval o objevu gravitačních vln. Přednáška byla proslovena a natočena na Štefánikově hvězdárně v Praze dne 21. 2. 2016.


Detektory gravitačních vln odhalí četná tajemství Vesmíru

PříspěvekNapsal: 28. úno 2016, 03:38
od Petr Valach
Detekce gravitačních vln otevírá nové pozorovací okno vědcům, kteří tak nyní mohou poprvé sledovat vlnění, které není elektromagnetického charakteru.

„Gravitační vlny by se mohly vztahovat ke vzniku superhmotných černých děr ve středu galaxií, u kterých nemáme přesnou představu, jak vlastně vznikly nebo také jak vznikly první hvězdy,“ tvrdí v rozhlasovém rozhovoru astrofyzik Jan Palouš.

S nástupem nových detektorů gravitačních vln lze očekávat značný pokrok v lokalizaci zdrojů vlnění i ve vysvětlení řady dosud nevysvětlených jevů ve Vesmíru.

„Předpokládáme, že se zvýší citlivost jednotlivých detektorů LIGO, bude jich také více, budou v Japonsku, Indii a v Evropě. Tak bude snažší lokalizovat odkud gravitační vlny přicházejí. Můžeme očekávat hodně následujících objevů,“ dodává Jan Palouš.

Rozhovor s profesorem Paloušem si poslechněte na stránce Českého rozhlasu.

palous.jpeg
palous.jpeg (27.15 KiB) Zobrazeno 7527 krát

Gravitační vlny doktora Ullmanna

PříspěvekNapsal: 01. bře 2016, 11:47
od Petr Valach
Naše redakce dostala e-mail od relativistického fyzika doktora Vojtěcha Ullmanna:

Srdečně zdravím,
vážení kolegové a přátelé, k nedávným zprávám o první úspěšné detekci gravitačních vln jsem si před časem dovolil napsat stručný fyzikální komentář (umístěný na konci kapitoly 2.7 „Gravitační vlny“ monografie „Gravitace, černé díry a fyzika prostoročasu“):

http://www.astronuklfyzika.cz/Gravitace ... GravitVlny .

Pokud Vás z toho něco zaujme, uvítám Vaše připomínky, názory a osobní postřehy.

Hezké předjarní dny,
Vojta Ullmann-www.AstroNuklFyzika.cz.

Jiří Podolský: Gravitační vlny po 100 letech potvrzeny

PříspěvekNapsal: 02. bře 2016, 03:15
od Petr Valach
Podívejte se na přednášku prof. Jiřího Podolského, věnované objevu gravitačních vln. Záznam pochází ze setkání v Městské knihovně na konci února 2016.


Druhý záchyt gravitačných vĺn!

PříspěvekNapsal: 15. čer 2016, 23:43
od Eduard Boldižár
Oba detektory LIGO, jeden vo Washingtone a druhý v Livingston v Louisiane, uskutočnili druhý záchyt gravitačných vĺn! Udalosť sa stala 26. decembra 2015 v čase 03:38:53 svetového času. Je to 3 mesiace po prvom zachytení gravitačných vĺn z dňa 14. septembra 2015. Udalosť bola nazvaná GW151226.

Na zopakovanie, gravitačne vlny vznikajú pri katastrofických udalostiach, napr. pri zrážke čiernych dier, kedy okamžitá zmena v časopriestore vytvorí gravitačne vlny.

Udalosť GW151226 vytvorila dvojica hmotných čiernych dier o 14 a 8 hmotnosti Sĺnk za vzniku čiernej diery o hmotnosti 21 Sĺnk. Zdroj gravitačných vĺn je vzdialený 1,4 miliard svetelných rokov. Sami sa určite pýtate, kde sa stratila zhruba hmotnosť jedného Slnka?

Väčšia časť energie bola vyžiarená práve vo forme gravitačných vĺn, menšia časť pravdepodobne vo forme gama zábleskov.

ExoSpace.cz

Obrázek

Tretí záchyt gravitačných vĺn detektorom LIGO

PříspěvekNapsal: 14. čer 2017, 18:54
od Eduard Boldižár
4. januára 2017 detektor gravitačných vĺn LIGO opäť zachytil gravitačné vlny. Predpokladá sa, že zachytené gravitačné vlny vznikli pri spoločnom tanci dvoch čiernych dier, ktoré spejú k zrážke. Tentoraz sa ukazuje, že jeden z objektov má hmotnosť 31 Sĺnk a druhý 19 Sĺnk. Zo skúmania charakteru zachytenia sa zistilo, že oba objekty by mali byť najpravdepodobnejšie vzdialené 2,8 miliárd svetelných rokov. V menej pravdepodobnej vzdialeností sa pracuje s intervalom od 1,6 miliárd do 4,3 miliard svetelných rokov.

Vedci z Inštitútu Maxa Plancka sa vyjadrili, že charakter gravitačných vĺn je podobný ako pri prvom výskyte. Okrem toho vedci pracujú i s alternatívnou teóriou, ktorá hovorí, že pôvodcom gravitačných vĺn nie sú, ale oproti čiernym dieram ľahšie náprotivky, takzvané neutrónové hviezdy.

Pre pripomenutie, prvý výskyt udalostí nastal v septembri 2015 a druhá udalosť hneď o tri mesiace.

Zachytenie udalostí prišlo po mesiaci aktívnej činností detektora LIGO. Pred uvedením do prevádzky bol päť rokov vypnutý kvôli údržbe a taktiež dostal detektor za ten čas aj nejaké vylepšenia.

Udalosti sa budeme na našej stránke ešte venovať.

ExoSpace.cz

blackholeart.jpg
blackholeart.jpg (31.22 KiB) Zobrazeno 3961 krát