Příspěvek 09. úno 2017, 14:09

Andrew Feustel se vrací ke hvězdám

Andrew Feustel (nar. 25. 8. 1965) je americký geofyzik, jenž byl v roce 2000 vybrán jako budoucí astronaut do NASA. Na svou první příležitost čekal devět let. V květnu 2009 se k Hubblovu kosmickému teleskopu vydala s raketoplánem Atlantis poslední servisní výprava, STS-125, která se stala také první misí Andyho – “Drew” – Feustela. U příležitosti tohoto letu si Feustel vzal na palubu anglický překlad Nerudovy básnické sbírky Písně kosmické a českou vlajku. Jeho žena, Indira Bhatnagara, je totiž česko-indického původu.

Při druhém letu, STS-134, jenž proběhl přesně o dva roky později, měl s sebou na palubě raketoplánu Endeavour postavu Krtečka Zdeňka Milera. Tato mise byla předposlední výpravou raketoplánu vůbec a jejím hlavním úkolem byla doprava spektrometru AMS (Alpha Magnetic Spectrometer) na Mezinárodní kosmickou stanici. Tento spektrometr mapuje vysokoenergetické kosmické záření.

Feustel byl také několikrát v Česku, oficiálně poprvé v červenci 2009. Při té příležitosti předal výtisk Písní kosmických, jenž s ním absolvoval první výpravu; nyní je umístěn na hvězdárně v Ondřejově. Přesně o dva roky později přivezl dnes již legendárního Krtečka do Prahy.

Naposledy Českou republiku navštívil v říjnu 2016. Při té příležitosti byl i hostem pořadu HydePark. V něm prozradil leccos ze svého soukromí, z přípravy astronautů i o svém budoucím letu na ISS v rámci Expedice 55/56 v roce 2018. Právě Expedici 56 bude velet. Záznam pořadu můžete vidět zde.

Feustel se stal posledním člověkem, který se dotkl Hubbleova dalekohledu. Pro další kosmický let se opět plánuje zpestření pro české fanoušky kosmonautiky. Prozradila to Feustelova manželka Indira, která se mezitím naučila dobře česky.

Obrázek
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.