Příspěvek 20. zář 2017, 06:28

Blízký pohled na Jupiter z HST

3. dubna 2017, při největším přiblížení Jupiteru a Země ve vzdáleností 668 milionů kilometrů, vyfotografoval Hubbleův vesmírný dalekohled Jupiter v celé své slávě. Planeta nabídla pozoruhodný pohled na její barevnou a aktivní atmosféru, známou Velkou rudou skvrnu a jejího menšího společníka, označovaného jako Red Spot Jr.

Jupiter byl tou dobou v opozici, tedy přímo v jedné rovině se Zemí i Sluncem. Opozice také označuje, že je k Zemi Jupiter nejblíže, a tudíž je na noční obloze vidět lépe, než kdykoliv jindy v roce. Toto umístění umožnilo týmu Amy Simon(ové) z NASA Goddard Space Flight Center v Greenbeltu v Marylandu pozorovat Jupiter za použití širokoúhlé kamery.

Tým načasoval pozorování dalekohledu Hubble tak, aby se shodoval s časem, kdy sonda Juno bude v jednom z nejbližších bodů k planetě Jupiter, aby mohli vědci získávat několik souběžných pozorování.

Hubble zachytil vynikající detaily v Jupiterově atmosféře s rozlišením 129 kilometrů. Fotky jsou součástí programu Outer Planets Atmospheres Legacy (OPAL). Tento program každoročně poskytuje pohledy Hubbleova dalekohledu na vnější planety Sluneční soustavy, jejichž cílem je nalézt jakékoliv změny v bouřích, větrech a mracích. Program začal roku 2014 snímkováním Uranu a od roku 2015 se sleduje Jupiter a Neptun, v roce 2018 přibude Saturn.

ExoSpace.cz

Obrázek