Příspěvek 08. kvě 2017, 17:11

Obsah internetu a odvracení se od vědy

Internet je v dnešní době takřka pro každého člověka v produktivním věku v podstatě neodmyslitelnou součástí života. Dá se na něm nalézt spousta užitečných informací, ale v mnohých případech i hodně zbytečností, bulváru či nelegálních věcí. Svět se neustále mění a některé internetové weby generují zisk právě na této skutečnosti. Pak se ale stává, že to, co jsme měli dříve tak rádi a co jsme obdivovali, bývá mnohdy upozaďováno. A takto je na tom bohužel i věda.

Tyto řádky nepíšu jen tak pro nic za nic. Tuhle situaci totiž znám na vlastní kůži. Problém se týká především dnešní mladé generace. Sám sice patřím do skupiny mladých lidí, ale často se mi stává, že zůstávám nepochopen pro své smýšlení. Proč? Drtivá většina dnešních dětí a mládeže se snaží být „in“ a „cool“. Však to znáte… Já jsem takhle nikdy nepřemýšlel, za svými zájmy, mezi něž patří i astronomie, jsem vždy šel hlavou dopředu. Proč bych měl chodit na nějaký večírek, kde se sejde třeba 100 lidí, když můžu zůstat sám, vytáhnout si na zahradu dalekohled a obdivovat krásy Vesmíru? Myslím, že 99 % těch, kteří patří do stejné věkové skupiny jako já, by jen suše dodalo něco ve smyslu „co to plácá za nesmysly“. Realita je ovšem taková, že z toho, co dělám, něco mám. A tím nemyslím peníze, ale dobrý pocit. Pozorování si pokaždé maximálně užívám. Co ze svých zábav mají jiní, to netuším. Možná i oni by začali vnímat astronomii jako obor, o který je potřeba se zajímat, ale nedostatečná propagace a především pak světelné znečištění v dnešní době dělají své. Přimět lidi měnit své názory je někdy velmi těžké.

Tento problém ovšem ani zdaleka nekončí u našich hranic. Svět už je zkrátka takový. A je toho opravdu málo, co proti tomu můžeme dělat. Jedinou možností je i nadále psát vědecké články a propagovat astronomii a vědu obecně. I tak se obávám, že toho moc nezmůžeme. Ale děláme to také proto, že jsme jiní. Věříme, že o Vesmír se i přes situaci, jaká ve světě panuje, má smysl zajímat. A proto tak budeme činit i nadále.

marek-petr.jpg
Nepředvídatelná jasnost dělá komety tak zajímavé.