Příspěvek 08. dub 2018, 02:28

Jaká byla první věta, kterou Pozemšťané řekli na Měsíci?

V anketě na naší stránce jsme se vás ptali na první větu, kterou Pozemšťan řekl na Měsíci.

Otázka je to spekulativní, protože se musí ujasnit, co se rozumí tím, že je daná věta pronesena na Měsíci. Pro někoho může přítomnost člověka na Měsíci znamenat již to, že je v lodi. Pro jiné je ale klíčové, zda astronaut na Měsíci skutečně stanul. Proto taková otázka nemá jednoznačnou odpověď.

Nicméně nabízené možnosti byly reálné a příslušné věty byly proneseny:

  • "Contact light!" Tu pronesl Buzz Aldrin v momentě, kdy se objevila kontrolka oznamující kontakt lunárního modulu s Měsícem. Problém je, že tento signál byl vyvolán kontaktními tyčemi, umístěnými na patkách lunárního modulu, samotný lunární modul byl ještě nad povrchem.
  • "OK, engine stop!" Autorem je opět Buzz Aldrin. Jakožto pilot lunárního modulu odříkával postupy při přistávání Neilu Armstrongovi. V okamžiku, kdy pronesl tuto větu, již byl lunární modul na povrchu.
  • "Houston, Tranquillity Base here, Eagle has landed!" Autorem věty je Neil Armstrong. Jakmile došlo k zajištění lunárního modulu, oznámil světu, že první Pozemšťané přistáli na cizím kosmickém tělese. Lunární modul byl na Měsíci, ale oni v něm - tedy ne na povrchu.
  • "That's one small step for a man but one giant leap for mankind." Autorem nejcitovanější věty v dějinách je samozřejmě Neil Armstrong a věta byla pronesena poté, co se odrazil od žebříku na noze lunárního modulu a uskutečnil první krok.

anketa.jpg
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.