Výuka na českých školách - realita

Sledujte sdělení redakce ExoSpace

Příspěvky: 473

Registrován: 27. pro 2014, 21:13

Bydliště: Brno - Jundrov

Příspěvek 14. pro 2015, 20:46

Výuka na českých školách - realita

Jsem studentem střední školy, veřejně nebudu vyslovovat které, jelikož tento problém je obecný. Doma mám počítač, na němž mi byl nově nainstalován operační systém Linux Mint. Instalací jsme zabrali 5 dnů, rozhodně to ale neberu jako ztrátu času. Naopak jsem se mnoho věcí přiučil. Některé z nich jsem však už mohl vědět dříve, třeba ovládání programu Mozilla Thunderbird. Je to opravdu tak náročné? Samozřejmě že není. Ale tohle jsme měli mít probrané už dávno ve škole... Hodin Informatiky je žalostně málo, pouze dvě týdně, od září 2016 nám navíc zmizí z rozvrhu a bude volitelným předmětem. Takhle to určitě není správné. Teď ani nezmiňuji, že bychom se měli učit pracovat se svobodným softwarem. Myslím to tak nějak obecně. K čemu nám je vědět, jak se rozmnožují živočichové, které pouhým okem ani nevidíme a žijí hluboko pod mořskou hladinou, tam, kde bychom se s nimi zajisté nikdy nesetkali? Proč se učíme o věcech, které jsou pro fungování světa absolutně nepodstatné a zacházíme s tím až do detailů? Něco by se rozhodně mělo změnit, abychom dokázali lépe využít dnešní moderní dobu. Ale o tom by prvně muselo začít uvažovat ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Nicméně až se tak stane, jestli k tomu vůbec dojde, budu mít studium střední školy pravděpodobně již dávno za sebou. Nyní můžu pouze sedět a sledovat tento špatně nastolený systém. Nemám sebemenší možnost s tím něco provést.

Proto jsem rád, že jsem členem redakce ExoSpace. Zde prochází redaktoři nejen bezplatnými informatickými kurzy, zaměřujeme se navíc na svobodný software, který propagujeme i na veřejnosti. Proč tak činíme? Jedná se o budoucnost informačních technologií. Linux získává svou popularitu a v budoucnu od něj můžeme očekávat velké věci. Zajímají vás podrobnosti? Sledujte naši stránku!
Nepředvídatelná jasnost dělá komety tak zajímavé.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 199

Registrován: 29. zář 2013, 14:13

Příspěvek 15. pro 2015, 11:28

Re: Výuka na českých školách - realita

Jsou v našem školství horší věci, než nedostatek hodin informatiky a zoufalá úroveň některých osnov.
Sám jsem již roky ze všech škol pryč, ale stále se s mnoha studujícími setkávám. Největší bolestí klasického školství je z mého pohledu fakt, že školy tvoří ve studentech odpor k poznávání, což je přesný opak jejich žádaného účelu. Jen nemnoho je studentů, kteří odolají nudě, mechaničnosti či tuposti klasického studia a nadále se sami vzdělávají. Ona touha šťourat ve vlastní nevědomosti a za každou cenu hledat střípky nového vědění se do deváté třídy ve většině studentů kamsi odpaří. Vznikají tak absolventi nějakým způsobem vzdělaní, ale chybí jim ona jiskra, která z absolventa dokáže časem vytvořit opravdového odborníka a znalce.

Vojtěch Mortis Ptáček
Sledujte ExoSpace.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 43

Registrován: 18. lis 2015, 20:03

Příspěvek 22. pro 2015, 12:02

Re: Výuka na českých školách - realita

Taktéž jsem studentem střední školy. Podle mě je obrovský problém, že většině českých škol chybí finance na zakoupení pomůcek na odborné předměty. Většina českých škol by však mohla výrazně ušetřit, kdyby využívala svobodné technologie namísto předraženého komerčního software. Pak by jim zbývaly peníze na potřebné pomůcky, čímž by se zvýšila kvalita výuky nejen na středních školách. Dalším přínosem pro žáky by bylo, že by se naučily používat svobodný operační systém s jádrem Linux, který je stále populárnější. Bohužel pouze pár škol dokazuje, že to jde i se svobodným softwarem. V dnešní době je však Linux daleko vyspělejší než komerční software od firmy Microsoft a nabízí daleko větší možnosti využití.
Svobodný software && Svobodná mysl. ExoSpace.cz
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 982

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 18. dub 2017, 23:02

Jak to chodí jinde - a lépe

Ne ve všech školách to vypadá tak hrozně. Stačí zavítat do České Lípy, kde v ulici Partyzánská vede školu Karel Minařík trochu jinak. Nově, moderně, s respektem k dětem, přátelsky, ale taky s určitými pravidly a nastavenou laťkou.

Přitom je to jinak obyčejná základní škola.

Učitelé ho bili, z chemie už neví nic. Dnes je nejpopulárnějším ředitelem
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.

Zpět na Sdělení čtenářům

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron