Příspěvek 25. led 2020, 20:01

Voulez-Vous (1979)

voulez-vous.jpgJedna z nejúspěšních písní vůbec. Byla nahrána v prosinci 1978 u příležitosti Mezinárodního roku dítěte, jenž byl UNICEF vyhlášen na rok 1979. Bylo vytvořeno deset různých modifikací této písničky, než členové skupiny byli spokojeni. Pracovní název byl "In The Arms Of Rosalita", jenž byl později změněn na "Chiquitita" (česky Děvčátko). V lednu 1979 tuto píseň skupina hrála na playback na obrovském koncertě v New Yorku na podporu UNICEF. Chiquitita byla "malý" dárek této organizaci - na procentech z prodeje jí vydělala desítky milionů dolarů. Její následné vydání na singlu znamenalo velký úspěch zvláště ve španělsky mluvících zemích - což podnítilo k nahrání písničky (i řady dalších) ve španělštině a vydání samostatného alba Gracias Por La Música v první polovině roku 1980. Její live provedení bylo natočeno ve Wembley v listopadu 1979, v rámci světového turné. Bohužel neexistuje (nebo nebylo zveřejněno) video z celé části, jen úryvek, live audio nahrávku najdeme na několika live albech. "Chiquitita, you and I cry but the sun is still in the sky and shining above you."


I Have A Dream je další hymna, připravená u příležitosti Mezinárodního roku dítěte. Je silně ovlivněna švédskými lidovými písněmi. Je to zamyšlení nad osudem člověka, nad koncem jeho pozemské cesty. "I believe in angels, something good in everything I see, I believe in angels when I know the time is right for me." Její prezentace na druhém světovém turné kapely byla překvapením - vždy při ní vystupovalo pětadvacet místních dětí. Přinášíme záznam z Wembley, video ke španělské verzi Estoy Soñando, vystoupení na playback 11. prosince 1982 (poslední společné veřejné vystoupení, přenášené živě ze Stockholmu do Londýna přes satelit) a živé vystoupení Anni-Frid Lyngstad spolu s dětmi ve švýcarské budově UNICEF.
Angeleyes (někdy též jako Angel Eyes - zkrácená varianta byla použita pro odlišení od Angel Eyes od Roxy Music, písně, která vyšla ve stejné době) se zdá být pohodovou, letní písničkou, skutečnost je ale jiná. Dívka potkává svého chlapce s jinou dívkou a všímá si, že na ni hledí stejným zrakem, stejnýma očima, jako předtím na ní. Rozhodne se tedy varovat ji, aby do jeho andělských očích příliš nehleděla. "Look into his angel eyes, one look and you're hypnotized, he'll take your heart and you'll must pay the price." Angeleyes vyšla jako singl Voulez-Vous/Angeleyes počátkem roku 1979. Samotná písnička je ohromně komplikovaná, má řadu vrstev a harmonií. Přikládáme proto oficiální nahrávku (k písničce není videoklip), kytarové zpracování od Helen MacDonaldové a .
Bláznivá rocková balada o klukovi, kterého svádí holka pod zákonem. Téma, které by dnes asi neprošlo, však z této písně vytvořilo milou, rošťáckou záležitost, která vešla více ve známost v poslední době díky filmu Mamma Mia! a také neopakovatelnému podání Rowana Atkinsona. "I can see what you want but you seem pretty young to be searching for that kind of fun." Přikládáme oficiální videoklip a také záznam z jednoho z šesti koncertů ve Wembley, při kterém (jak uvidíte) dostali zabrat hlavně kytaristé Mats Ronander a Lasse Wellander :D. Blake Cateris vám ukáže, jak Does Your Mother Know zahrát na akustickou kytaru.

Sledujte