Příspěvek 25. led 2020, 20:12

The Visitors (1981)

visitors.jpgTato písnička je retrospektivou rozvodu Anni-Frid Lyngstad (leadvocal) a Bennyho Anderssona (spoluautor). Ten proběhl pouze měsíc (únor 1981) před pořízením nahrávky. Ačkoliv je text (ten složil Björn Ulvaeus) výrazně ovlivněn rozvodem, není jen o něm. Je také o hledání smyslu života, o vyrovnání se s těžkým osudem, o usmíření. "It's so strange when you're down and lying on the floor, how you rise, shake your head, get up and ask for more." Připojujeme oficiální videoklip a tentokrát i španělskou verzi, taktéž doplněna videem.
Velice podceňovaná písnička, která se stala známější až díky muzikálu Mamma Mia!. Je to vlastně zpověď mámy, které dospívá dcera. A tak tomu skutečně bylo - dcera zpěvačky Agnethy Fältskog v té době začala chodit do školy a žít svůj vlastní svět. A její matka i otec Björn Ulvaeus, autor textu písničky, cítili, že jim Lynda prokluzuje mezi prsty a litovali všech okamžiků, kdy nemohli být s ní. "Each time I think I'm close to knowing, she keeps on growing."

K písničce neexistuje oficiální video, nebyla vydána jako singl. Připojujeme však záznam z live vystoupení skupiny v rámci programu Dick Covett Meets ABBA. Šlo o poslední live vystoupení. Připojujeme též video kluka-umělce, který si říká Sammy Cooplay. Ten vám ukáže, jak Slipping Through My Fingers zahrát na kytaru.
Zvláštní písnička, poměrně náročná na interpretaci, která měla původně mít úplně jiný obsah - její pracovní název zněl "Peasants" (Rolníci). Je reakcí na další kolo zbrojení v době studené války. Je to bezpochyby kritická píseň, namířená proti militarismu, proti zneužívání hrozeb válek "za ušlechtilé cíle" a válečných machinací. Pomocí metafor zobrazuje prokletí jaderného holocaustu. Její temné stránky však nezabránily tomu, aby šlo o velmi vydařenou skladbu s citlivě a inteligentně zpracovaným tématem, jaký je tento. "Let's not look the other way taking a chance, 'cause if the bugler starts to play we too must dance."
K písničce není žádné video, žádný videoklip.Sledujte