Příspěvek 25. led 2020, 19:49

Ostatní

abba_others.jpegTato naprosto neznámá písnička byla natočena již v roce 1970 (!) pro album Lycka a je první společnou nahrávkou skupiny vůbec. Název se do češtiny překládá jako Haló, starý pane a vypráví o uctivém přístupu mladíčka ke starému pánovi, zřejmě vojákovi, kovanému zkušenostmi života. Písnička hudebně i textově perfektně zapadá do oddílového prostředí, bohužel text je pouze ve švédštině.


Trojice známých amerických lidových písní - Pick A Bale Of Cotton, On Top Of Old Smokey, Midnight Special -, v unikátní a exkluzivním vydání. Nahrávka z roku 1975 původně sloužila pro charitativní účely, v roce 1978 byla uvedena jako B-strana singlu Summer Night City.


Smutný příběh zamilovaného kluka, který vidí svou milou v náručí jiného mladíka před jejím domem. "And I close my eyes, will you leave me, girl? And I realise, it's a crazy world." Zdánlivě hotový případ však má nečekané rozuzlení. A tak zůstává poselství, nesoudit věci a lidi zbrkle na první pohled, ale až po pečlivém zvážení dostupných informací. Písnička byla natočena na podzim 1974, poprvé se na veřejnosti objevila až o dva roky později jako B-strana singlu Money, Money, Money.


Naprosto neznámá písnička, která se měla stát součástí alba Super Trouper. Ale nestala. Poté, co byla v září 1980 kompletně hotova, byla obrazně řečeno vyhozena z okna. Jejím tvůrcům se totiž nezdála být dost dobrá. Na svou premiéru si počkala celých 14 let (!).
Put On Your White Sombrero nás zavádí někam do oblasti Mexika či jihozápadu Spojených států, do oblasti kovbojů. Námětem je vlastně loučení seňority s jedním z kovbojů - lidově řečeno, dává mu kopačky. Text však není ani trochu veselý, spíše tragický. Hrdina-kovboj zde vystupuje spíše v roli jakéhosi Dona Quijota, bláznivého podivína (i když to v písničce není nikde řečeno, můžeme si to jen myslet). "Put on your white sombrero like all the cowboys do, go find a sweet senorita, somebody meek who never speak harshly to you."


Kontroverzní písnička z roku 1978 v disco rytmu, ve stylu Bee Gees. A právě v tom je její kontroverze. Ačkoliv jde o jeden z nejlepších kusů skupiny Abba, nahrávka budila ve své době rozpaky. Nezní totiž pro skupinu typicky. Její live provedení z roku 1979 však bylo výrazně jiné, poslední verze z roku 1981, předvedená v rámci programu Dick Covett Meets ABBA, byla v daleko rockovějším rytmu. Písnička je zpovědí mladé generace, která vyčkává, dokud se nesnese noc, aby proměnila město v jednu velkou zábavu. "When the night comes with the action I just know it's time to go, can't resist a strange attraction from the giant dynamo."

Hlavně kvůli disco stylu by tato písnička byla bývala jen těžko použitelná v oddílovém prostředí. Přikládáme však melancholickou verzi od neznámých tvůrců, která je pro tyto účely velmi dobře použitelná. Live video pak je z vystoupení v listopadu 1979 ve Wembley.


Text této předposlední a velmi smutné nahrávky, jakou skupina ABBA udělala, nás zavádí do Tróje v době porážky Řeky, kde žila mýtická Cassandra, trojská věštkyně. Ta tolik prahla po schopnosti předpovídat budoucnost, že byla ochotná slíbit bohu Apollónovi, že jej navždy bude milovat, pokud jí tuto schopnost dá. Získala ji, ale Apollóna nemilovala, za což ji stihl krutý osud - nikdo jejím věštbám nevěřil. Po dobytí Tróje Řeky, které také předpověděla, připadla jako otrokyně veliteli řeckých vojsk Agamemnonovi. Záhy však byla zavražděna. Cassandra mohla uchránit Trójany i svůj život, pokud by lidé jejím věštbám věřili. A o tomto pojednává i tato písnička. "Sorry Cassandra, I didn't believe, you really had the power. I only saw it as dreams you would weave until the final hour."

K písničce není videoklip, přikládáme záznam z vystoupení 19. listopadu 1982 pro západoněmeckou televizi ZDF. Po něm následovala ještě vystoupení ve švédské a britské televizi - a pak na mnoho let ticho…Sledujte