Příspěvek 05. zář 2018, 00:07

HST pozoruje vzdálený Vesmír v UV světle

Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil jeden z největších panoramatických pohledů na zuřivě se vyvíjející hvězdy daleko ve Vesmíru. Pohled v ultrafialovém záření byl posledním chybějícím dílkem vesmírné skládanky.

Za použití ultrafialového vidění na Hubblově vesmírném dalekohledu vědci z NASA zachytili 15.000 galaxií. Hubblovo ultrafialové vidění nám umožňuje vidět zrození hvězd před 11 miliardami let. Právě 3 miliardy let po Velkém třesku byla hvězdotvorná činnost v kosmu na svém vrcholu. Na zachycené mozaice snímků se ve 12.000 galaxií rodí nové hvězdy. Ty vyzařují ultrafialové záření, jež v důsledku rozpínání Vesmíru bylo posunuto do oblasti infračerveného záření. Velmi vzdálené galaxie tak lze pozorovat pouze v infračerveném oboru, blízké naopak v běžném světle. Získaný snímek je unikátní v tom, že zaplňuje pomyslnou mezeru mezi těmito dvěma extrémy.

Porovnáním hvězdotvorné činnosti ve vzdálených a blízkých částech vesmíru získávají vědci poznatky o tom, jak blízké galaxie v minulosti rostly z malých shluků horkých, mladých hvězd.

Program Hubble Deep UV (HDUV) Legacy Survey staví a navazuje na předchozí Hubblova pozorování z různých vlnových délek v polích CANDELS-Deep (Cosmic Assembly Near-infrared Deep Extragalactic Legacy Survey), které jsou centrální částí GOODS (Great Observatories Origins Deep Survey). Tato mozaika zobrazuje oblast čtrnáctkrát větší než Hubble Ultra Violet Ultra Deep Field z roku 2014.



Obrázek