Zpomalené rozpínání vesmíru na velkých vzdálenostech

Vývoj Vesmíru od začátku po dnešek (a možná dál)

Příspěvky: 23

Registrován: 31. srp 2016, 19:37

Příspěvek 23. bře 2019, 13:32

Zpomalené rozpínání vesmíru na velkých vzdálenostech

Tento objev byl popsán již dříve (1), ale málo, takže se pokusíme jej popsat podrobněji.
Vycházíme z toho, že vesmír se nejdříve rozpínal zpomaleně v důsledku gravitace, asi do stáří 6 Gyr, a potom zrychleně, což dokazuje pozorování vzdálených supernov typu Ia. Dnes už však máme dva Hubleovy parametry rozpínání, 73,2 km/s/Mpc pro bližší vesmír a 66,9 km/s/Mpc odvozený z reliktního záření pro celý viditelný vesmír, z čehož vyplývá, že vesmír už nemůže být homogenní, jak tvrdí kosmologický princip, protože bližší vesmír se rozpíná rychleji, tedy má nižší hustotu než ten vzdálený. Je to tedy nelineární rozpínání, které má pouze jeden střed, poblíž kterého se nacházíme, protože pozorujeme vesmír ve všech směrech stejný, zatímco vzdálený pozorovatel nikoliv, když je vesmír euklidovský, nezakřivený.
Hubbleův – Lemaitreův vztah V = H . D
však nic neříká o tom, zda rozpínání je zrychlené, protože V je okamžitá rychlost v určité době , pro současnost je to Vnow a vzdálenost je Dnow. Je to rovnice přímky, ale když máme dvě hodnoty H, už je poněkud zakřivená, jedná se tedy o nelineární expanzi v euklidovském prostoru. Tato nelineární expanze pak způsobí nehomogenitu, viz obr. a značky dole, které představují galaxie před expanzí – mají stejné rozestupy – a po ní.
Dále viz https://dudr.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=706006

Příspěvky: 23

Registrován: 31. srp 2016, 19:37

Příspěvek 24. bře 2019, 17:26

Re: Zpomalené rozpínání vesmíru na velkých vzdálenostech

Je zde taková námitka: "Mlhovina v Andromedě se k nám k Mléčné dráze nezadržitelně přibližuje až se s námi spojí. Gravitace zde působí na lokální vzdálenosti a nikdo z toho nevyvozuje, že se Vesmír nerozpíná. Podobné je to i ve Vesmíru jako celku, který má "lokální nehomogenity", ale na kosmologických vzdálenostech je homogenní. Gravitace neodpovídá za expanzi Vesmíru jako celku, dle současných pozorování je to způsobeno temnou energií."
Odpověď: teorie temné hmoty říká, že příčinou zrychleného rozpínání je temná energie, a důkazem, že temná energie existuje, je právě to, že expanze vesmíru se zrychluje. To je ovšem důkaz tím samým, tautologie.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 984

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 24. bře 2019, 17:56

Re: Zpomalené rozpínání vesmíru na velkých vzdálenostech

Díky, budeme sdílet s našimi čtenáři.
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.

Zpět na Kosmologie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron