HST 25 let na oběžné dráze

Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 983

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 24. dub 2015, 23:12

HST 25 let na oběžné dráze

24. dubna 1990 vynesl raketoplán Discovery do výšky 600 km Hubbleův kosmický dalekohled. Byl to největší a nejobjemnější náklad, jaký raketoplán do té doby nesl, navíc do rekordní výšky, kam se od dob Apolla člověk nepodíval. Start byl pro Discovery zatěžkávací zkouškou, protože náklad i výška představovaly samotnou hranici jeho možností; ale Discovery to zvládl skvěle.
Při následném vypuštění se sice objevilo několik závad, ale ty nebyly na straně Discovery. Po odpoutání pak následovala kalibrace přístrojů - ale to už byl Discovery dávno doma. A až potom začaly mít události dramatický spád...

O Hubbleově dalekohledu Eda Boldižár a Jakub Gajdoš z redakce ExoSpace sepsali dvojčlánek, který je ve zpracování a budete si ho moci přečíst i vy. Prozatím se podívejte na dokumentární film k misi STS-31, která vynesla HST na oběžnou dráhu.
Bližší podrobnosti k letu: http://www.nasa.gov/mission_pages/shutt ... ts-31.html

Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.

Příspěvek 26. dub 2015, 13:34

25 rokov s HST

Je to už 25 rokov, čo započal svoj výskum jeden z najdôležitejších a najproduktívnejších vedeckých zariadení, aké boli kedy vyrobené – HST alias Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Už jeho začiatky sprevádzali celkom veľké problémy od nedostatku financií, neustálych odkladov štartu až po vadné hlavné zrkadlo a pokazené gyroskopy, niet pochýb, že bez určitej dávky šťastia by sa teraz vedci na celom svete nemohli rozplývať nad úžasnými fotkami galaxií, hviezdokôp cez hmloviny, kvazary a supernovy.

ExoSpace.cz: 25 rokov s HST

Obrázek
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 983

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 29. dub 2016, 05:55

HST uvolněn

Hubbleův dalekohled je 25. 4. 1990 uvolněn z kanadského manipulátoru při letu raketoplánu Discovery. Scénu filmuje kamera IMAX Cargo Bay Camera. Hubbleův dalekohled se stal nejsložitějším a nejcitlivějším optickým dalekohledem, jaký kdy byl vynesen na nízkou oběžnou dráhu kolem Země.

Větší rozlišení

hst_deploy.jpg
hst_deploy.jpg (9.19 KiB) Zobrazeno 1460 krát
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.

Zpět na Družice Země

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron