01. kvě 2017, 04:21 od Petr Valach
Mise sondy Cassini končí. Postupně se více a více přibližuje k Saturnu a 15. září se ponoří do hustých vrstev Saturnovy atmosféry, kde zanikne. Tak se zajistí, že měsíce Enceladus a Titan, možní nositelé života, nebudou kontaminovány pozemskými mikroby.
Postupné přibližování umožní sestavit podrobnější mapu gravitačních a magnetických polí v okolí planety, čímž se vědci dovědí více o složení planety. Sonda se Cassini rovněž zaměří na výzkum materiálu mezi nejvnitřnějším Saturnovým prstencem D a atmosfétrou planety.
Sonda Cassini zachytila v noci z 12. na 13. dubna 2017 Zemi, prosvítající mezi prstenci Saturna. Sonda v tu chvíli byla vzdálená 1,4 miliardy kilometrů od Země. A 26. dubna 2017 proletěla sonda Cassini poprvé úzkou mezerou mezi prstenci planety a samotným Saturnem, resp. nejvyššími oblaky jeho atmosféry. V době průletu se nacházela 3000 km od vrchní vrstvy mraků, kde je atmosférický tlak srovnatelný s tlakem pozemské atmosféry při hladině moře, a 200 km od viditelného vnitřního okraje prstence. Mezera je tedy asi 2000 km široká.
Sledujte , magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.