Příspěvek 10. bře 2017, 10:25

Odpověď na zavádějící a nepravdivé informace našeho čtenáře

Náš čtenář Václav Novotný píše:
"No pochopitelne, ze v Ubuntu dát lištu dospod nejde. A to jsem trochu zaguglil. Asi tak jako vyber OS při startu přes ten otresny bootmanager. A to jsem to celkem dost prolezl a musim rict, ze moznosti nastaveni atd jsou proti desitkam ubohe. Podle vas kdo chce používat " svobodny soft" tak musí zkusit desitky distribuci a zjistit která mu padne. Nehlede na to, ze systém decfakto nemá administratorsky ucet a urcite věci vas nenecha delat. Joo svoboda nadevse."

Uvádíme nepravdivosti na správnou míru:

Umístění Launcheru lze samozřejmě změnit - návod najdete třeba zde.

Nastavení uživatelského prostředí: Doporučujeme prolézt možnosti nastavení v Compiz Manageru. Budete se divit, co vše Ubuntu umí.

Čtenářům doporučujeme vyzkoušet i jiné distribuce. Sázkou na jistotu je LinuxMint. Na naší stránce najdete celý seriál o jeho instalaci a přizpůsobení. Jeho autorem je Tonda Judytka.

Administrátorský účet: Minimálně jeden účet je administrátorský - root. Je dokonce možné nastavit, aby se dalo přes něj přihlašovat, ale bezpečnost Linuxu je postavena právě na tom, že je root jako "virtuální" uživatel. Všechny klíčové operace musí i uživatel registrovaný jako správce zadávat pomocí hesla - a díky tomu nepotřebujete v Linuxu antivirák. Pokud máte účet běžného uživatele, můžete se administrátorem stát po zadání příkazu v terminálu
  Kód:
su root

Namísto "root" můžete použít jméno jiného administrátorského účtu.

Nastavení GRUB: K tomu slouží třeba aplikace GRUB customizer, kterou lze nainstalovat po zadání tohoto příkazu do terminálu:
  Kód:
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer && sudo apt-get update && sudo apt-get install grub-customizer

Program vypadá následovně:
grub.jpg
GRUB Customizer
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.