Příspěvek 25. led 2015, 12:32

Jak přidat do Stellaria katalog objektů

Pokud si nainstalujete program Stellarium a pokusíte se najít nějaký aktuální objekt - například kometu C/2014 Q2 (Lovejoy), možná se vám to nepodaří. Je totiž zapotřebí stáhnout si příslušné katalogy.

Po spuštění programu tedy stiskněte klávesu F2, čímž se otevře okno Nastavení. Vyberte záložku Zásuvné moduly, v levém seznamu pak Editor sluneční soustavy a zaškrtněte pole Načti při startu. Poté možná bude třeba program ukončit a znova spustit.

zdroje1.jpg


Po restartu programu jděte do stejného okna a stiskněte tlačítko Nastavit. V dalším otevřeném okně vyberte záložku Sluneční soustava a klepněte na tlačítko Importovat prvky soustavy ve formátu MPC.

zdroje2.jpg


Otevře se další okno, v němž vyberete v přepínači Zvolte typ Komety. V rozbalovací nabídce Zvolte zdroj ze seznamu vyberte katalog, který chcete použít - třeba hned ten první. A poté stiskněte tlačítko Získat prvky oblohy.

zdroje3.jpg


Jakmile se příslušný katalog stáhne, označte si všechny objekty (tlačítkem Označit vše) a přidejte si je do seznamu (Přidat objekty).

zdroje4.jpg


Pak stačí stisknout klávesu F3 a napsat hledaný výraz, třeba C/2014 Q2 (Lovejoy). A pozice komety a aktuální infiormace k ní jsou k dispozici :-)

lovejoy.jpeg
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.