Příspěvek 04. říj 2014, 16:58

Fyzici vyvinuli ultra-rychlý laser.

http://www.sciencealert.com.au/news/20143009-26256.html
Tento polovodičový nano-laser může produkovat až bilion laserových pulsů za sekundu, což je nejrychlejší laser v předávání informací.
Lasery byly vytvořeny v Imperial College v Londýně ve Velké Británii a Friedrich-Schiller-Universität Jena v Německu z oxidu zinečnatého umístěného na povrchu stříbra."Zatímco nejrychlejší lasery potřebovaly několik nanosekund na jeden cyklus naše polovodičové nano-lasery potřebují méně než pikosekundy, a proto jsou tisíckrát rychlejší," řekl Carsten Ronning, jeden z výzkumníků. Laser je také stabilní při pokojové teplotě, což je ideální pro použití v internetových a komunikačních systémech.
"Když jsme na tom začali pracovat , chtěl jsem, aby se přepínání urychlilo na pikosekundové, které je 1/1000000000000 sekundy. Ale my jsme dokázali jet ještě rychleji, až do bodu, kde si materiál sám nastaví rychlostní limit. ".
Tento průlom by mohlo vést k rychlejší připojení k internetu a přenosu dat, a je publikována v Nature Physics. Nanodráty oxidu zinečnatého jsou jen 120 nanometrů v průměru - kolem tisíciny průměru pramene lidského vlasu.
"S největší pravděpodobností jsme dosáhli maximální možnou rychlost, při které lze polovodičový laser ovládat," řekl Robert Röder, PhD student zapojen do projektu.