Příspěvek 15. úno 2017, 23:24

Nové knihy Karla Pacnera

V roce 2017 mohou čtenáři očekávat několik knih z produkce Karla Pacnera. Jejich souhrn najdete v tomto příspěvku.

Koncem února vyjde kniha Neobyčejné okamžiky historie. Je to vlastně 4. díl Doteků dějin. Řada drobných příběhů z nedávné historie. Je tam třeba příběh spisovatele Maxima Gorkého, jak navštívil koncentrák na Solověckých ostrovech, příběh lékařky, která zabránila prodej Thalidomidu v USA (způsoboval vrozené vady u dětí), příběh Stalinova osobního tajemníka Poskrebyševa a další.

V dubnu dostanou knihkupci Tajný závod o Měsíc. Původně jsem ho plánoval na rok 2019 – k 50. výročí Apolla 11, ale nakladatelství Albatros pojalo tuto knihu jako prestižní, chce ji vozit na zahraniční veletrhy a nabízet k případným překladům. Její první vydání vyšlo v polovině devadesátých let. Části popisující výpravy Apolla 11, 13 a 17 jsem prakticky neměnil. Zato zákulisí soupeření USA-SSSR o vysazení prvních lidí na Měsíci jsem popsal úplně nově. Přidal jsem tam i spoustu podrobností o tom, jak CIA sledovala sovětskou kosmonautiku, což jsem našel nově odtajněné na internetu. Křest proběhne 26. dubna v Akademii věd na Národní třídě, pokřtí ji starý kamarád Jura Grygar.

V září by měl vyjít 3. díl Géniů XX. století. Tím bych dovršil přehled nejvýznačnějších vědců, kteří vlastně založili naši vyspělou civilizaci. Rukopis mám napsaný, lékařské kapitoly jsou zkonzultované příslušnými odborníky, teď musím ověřit kapitoly astrofyzikální a fyzikální. Úvod napsal kardiochirurg prof. Jan Pirk z IKEM, závěrečnou úvahu o člověku v přetechnizovaném 21. století kardiolog prof. Petr Neužil z nemocnice Na Homolce.

S Albatrosem jsme předběžně domluven na tom, že koncem roku vydá mé dopisy kamarádům na Západě o stavu republiky, které píšu každé čtvrtletí od podzimu 1991. Pracovní název Čtvrtstoletí republiky.

Kromě toho by se měla objevit kniha o vyzvědačkách první a druhé světové války. Vychází z knih o vyzvědačkách, které vyšly asi před deseti lety.

tajny-zavod.jpg