Příspěvek 03. čer 2017, 20:46

Omylem uvolněné buildy Windows 10 zdrojem vážných problémů

Společnost Microsoft má vážný problém. V noci na 2. 6. 2017 došlo k nechtěnému uvolnění hned dvou vývojových buildů Windows 10 pro mobilní zařízení a desktopy. Již jen pouhé stažení těchto verzí znamená znefunkčnění zařízení, na které se stáhly.

Méně závažné dopady má tento incident pro stolní počítače. Takto postižené počítače mohou potenciálně dále fungovat, ale tento build „může obsahovat problémy, ovlivňující použitelnost počítače“. Po instalaci tohoto buildu je možné využít nástroj pro obnovu a vrátit se zpět, případně počkat na další aktualizaci.

Uživatelé mobilních zařízení, kteří si stáhli vývojový build, však mají daleko vážnější problém. Tento build totiž vůbec není určen pro mobilní zařízení, ale pro zařízení Internetu věcí. Již jen pouhé stažení a následný reset má za následek, že se operační systém dostane do rebootující smyčky, z níž není úniku. Společnost Microsoft otevřeně přiznává, že jediným řešením je použití nástroje Windows Device Recovery Tool, kterým se zařízení dostane do továrního nastavení – včetně osobních údajů a nastavení.

Problém se netýká běžných uživatelů, ale těch, kteří jsou zapojeni do programu Insider. Jedná se o uživatele, kteří dobrovolně testují pro Microsoft nové produkty. Tito testeří musí počítat s tím, že uvolněné buildy nemusí být zcela stabilní a mohou obsahovat nejrůznější problémy, měly by však být alespoň v základu použitelné. Pro uživatele zapojené do programu Insider může být tento incident ke zvážení, zda v něm chtějí pokračovat. Zvláště poté, co Microsoft ani neobjasnil, jak k incidentu došlo, a jaká preventivní opatření hodlá přijmout.

ExoSpace.cz

Obrázek
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.